1. Gra zręcznościowa – spacer dziecka i rodzica po pokoju z pisanką/jajkiem umiejscowionym na stołowej łyżce.

-Zaproś mamę/tatę na spacer..jajkiem! Połóżcie na stołowej łyżce jajko (lub pisankę) i pospacerujcie po dywanie. Jeśli macie ochotę – możecie utrudnić to zadanie robiąc domowy tor przeszkód lub obracając się czy robiąc przysiady.

(rodzice mogą zastosować utrudnienia w postaci toru przeszkód lub polecenie zrobienia przysiady, obrotu itd.)

2. Czy wiesz jak wykluwa się kurczątko z jajka? Jeśli nie – koniecznie obejrzyj filmik

-Obejrzenie filmu edukacyjnego zawierającego informację o tym, jak z jajka powstaje pisklę/kura/kogut. Rozmowa na temat treści obejrzanego nagrania.

Dzieci młodsze: "Bajka o jajkach" https://youtu.be/lIWDCkbVQ6A

Dzieci starsze: "Jak z jajka powstaje kura" https://youtu.be/LsrRsxF0teE

-A jakie inne zwierzęta wykluwają się z jajek? Spróbuj sobie przypomnieć.

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza przy historyjce o pisklętach.

Słuchanie przez dzieci tekstu czytanego przez rodzica i naśladowanie ruchów sprzątających piskląt

-Posłuchaj rymowanki czytanej przez rodzica i naśladuj ruchy piskląt sprzątających kurnik.

Utwór to parafraza tekstu piosenki: „Pod czerwonym grzybkiem” (autor nieznany)

W małym kurniku, przy krzaczku poziomek,

żółciutkie pisklaki mają swój domek.

W kurniku bałaganu nie spotkasz wcale

Sprzątają w nim pisklaki codziennie wytrwale

Jeden myje okna, drugi ściera kurze,

trzeci wielką miotłą zamiata podwórze.

4. Zabawa badawcza z jajkiem

Rodzic rozbija delikatnie jajko i wylewa jego zawartość na talerzyk. Dziecko opisuje, jakiego koloru jest białko i żółtko jajka, ogląda dokładnie skorupkę z zewnątrz i od środka. Rodzic zwraca uwagę na zarodek i wyjaśnia dziecku, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.

Jajko przyda się jeszcze do kolejnego ćwiczenia.

5. Zabawa badawcza – oddzielamy żółtko od białka.

(Potrzebna mała butelka po wodzie mineralnej)

A teraz spróbujcie oddzielić żółtko od białka.

Mamusia/tatuś podaje ci jajko na talerzyku z poprzedniego ćwiczenia oraz plastikową butelkę. Delikatnie naciskaj ścianki butelki i zmniejszając ucisk ścianek staraj się bardzo ostrożnie zassać żółtko do środka butelki tak, aby go nie uszkodzić. Następnie naciskając ścianki ponownie – umieść żółtko na drugim talerzyku.

6. Zabawa ruchowa "Jajko" – turlanie się po dywanie do przodu, do tyły i na boki

Poturlaj się z mamą/tatą na dywanie jak jajko! Do przodu, do tyły i na boki